Former Board Members

Past Chairs (alphabetical order)

1957-58 – Paul Adam, b’33
1998-99 – Paul J. “Jim” Adam, e’56
1899-00 – Marshall A. Barber, c1891
1923-24 – James S. Barrow, l’00
1933-34 – Mabel McLaughlin Beck, ’04
1980-81 – Frank J. Becker, e’58
1927-28 – E.B. Black, e’06, g’24
1895-96 – E.G. Blair, 1887
2004-05 – Larry J. Borden, b’62, g’67
1906-07 – Justin Bowersock, 1891
1932-33 – Roland Boynton, ’14, l’16
1951-52 – Maurice L. Breidenthal Sr., c’10
2011-12 – Jeff Briley, d’74
1898-99 – R.D. Brown, 1892
1949-50 – Henry A. Bubb, ’28
1938-39 – C.L. Burt, e’08
1882-83, 1883-84 – W.H. Carruth, 1880, g1883
1958-59 – Claude E. Chalfant, l’27
1918-19 – J.M. Challis, 1894
1891-92 – Henry V. Chase, 1880
1966-67 – Kenton R. Cravens, c’25
1959-60 – Arthur H. Cromb, b’30
1995-96 – Richard C. Cummings, c’54, m’57
1987-88 – John C. Dicus, b’55
1976-77 – Robert B. Docking, b’48
1975-76 – Wm. C. Douce, e’41
2002-03 – Robert L. Driscoll, c’61, l’64
1901-02 – Denton Dunn, 1887
1909-10 – John A. Edwards, 1895
1967-68 – Roy A. Edwards Jr., b’42
1939-40 – Paul S. Endacott, e’23
1953-54 – Howard Engleman, b’41, l’48
2012-13 – Ray D. Evans, b’82, g’84
1952-53 – Ray R. Evans, b’47
1931-32 – L.N. Flint, 1897
1914-15 – C.S. Gleed, 1880
1892-93 – J. Willis Gleed, 1879, g1882
1972-73 – William R. Hagman Sr., c’32
1973-74 – Jordan L. Haines, c’49, l’57
1925-26 – Fred M. Harris, l1898
1920-21, 1921-22 – Irving Hill, 1896
2000-01 – Reid Holbrook, c’64, l’66
1944-45 – Charles Holmes, e’15
1961-62 – Wendell S. Holmes, b’28
1890-91 – Scott Hopkins, 1881
1992-93 – William M. Hougland, b’52
2010-11 – Jay Howard, b’79
1936-37 – Bruce Hurd, l’14
1970-71 – Howard M. Immel, c’38, l’38
1905-06, 1928-29 – Sheffield Ingalls, 1895
1929-30 – Charles Ise, ’05, g’08, l’09
1908-09 – Fred S. Jackson, l1892
1964-65 – Balfour Jeffrey, ’28
1989-90 – John F. Kane, e’56
1968-69 – William W. Keeler, ’32
2013-14 – Jeff Kennedy, j’81
1922-23 – Paul Kimball, l’07
1959-60 – Herbert Laing, ’27
1962-63 – S. Stanley Learned, e’24, g’36
1893-94 – E.C. Little, 1883
1994-95 – Dorothy Wohlgemuth Lynch, d’59
1947-48 – J. Wayne McCoy, ’24
1965-66 – Clarence McGuire, ’29
2001-02 – Janet Martin McKinney, c’74
1904-05 – Frank MacLennan, 1875, g1887
1978-79 – William W. Martin, b’49
1960-61 – Dale W. Maxwell, l’37
1997-98 – Cordell D Meeks Jr., c’64, l’67
1912-13 – Edwin C. Meservey, 1882
1955-56 – Herbert A. Meyer, ’36
1954-55 – Chet Mize Jr., ’39
1963-64 – Eugene W. Morgan, b’37
1900-01, 1902-03 – W.Y. Morgan, 1885
2007-08 – Joe C. Morris, b’61
2006-07 – Marvin R. Motley, c’77, l’80, g’81
1984-85 – Robert S. Mueller, b’42
1948-49 – George E. Nettels Sr., e’21
1977-78 – George E. Nettels Jr., e’50
2014-15 – Camille Bribiesca Nyberg, c’96, g’98
1979-80 – John A. O’Leary Jr., b’48
1907-08 – James Owens, 1893, l1895
1942-43 – Ray Pierson, l’23
1913-14 – John A. Prescott, 1888
2015-16 – Richard Putnam, c’77, l’80
1956-57 – Clyde M. Reed Jr., ’37
1917-18 – H.E. Riggs, 1886
1996-97 – Gil M. Reich, e’54
1999-00 – Carol Swanson Ritchie, d’54
1969-70 – Robert B. Riss, b’49
1903-04 – Ernest Robinson, 1893
1990-91 – John H. Robinson, e’49
1916-17 – J.C. Ruppenthal, 1895, l1895
1919-20 – R.C. Russell, ’01, l’02
1915-16 – R.A. Rutledge, e1891
1910-11 – Theophilus Scheffer, 1895
1887-88, 1911-12, 1926-27 – Charles F. Scott, 1881, g1888
2016-17 – Scott R. Seyfarth, b’83
1945-46 – Charles B. Shaeffer, ’16
1950-51 – Dolph C. Simons Sr., ’25
1982-83 – Dolph C. Simons Jr., j’51
1983-84 – Donald C. Slawson, c’56
1888-89 – C.W. Smith, 1876, g1881
1991-92 – Glee S. Smith, c’43, l’47
1897-98 – J.G. Smith, 1883
1886-87 – W.C. Spangler, 1883, l1885
1993-94 – John H. Stauffer, j’49
1940-41 – Oscar Stauffer, ’12
1884-85, 1885-86 – Kate Stephens
1889-90 – Miles W. Sterling, 1883, g1883
1943-44 – Richard B. Stevens, l’25
1985-86 – John T. Stewart III, b’58
1934-35 – T.J. Strickler, e’06
1974-75 – Dwight D. Sutherland, ’45
1988-89 – Deanell Reece Tacha, c’68
2008-09 – Tedde Tasheff, c’78
1896-97 – Olin Templin, c1886, g1889
1935-36 – Justice Walter G. Thiele, l’10
1986-87 – Chester Vanatta, b’59, g’63
1924-25 – N.T. Veatch, e’09, g’24
1981-82 – Robert W. Wagstaff, c’30
1930-31 – Thomas E. Wagstaff, l1897
2003-04 – Linda Duston Warren, c’66, m’70
1894-95 – George B. Watson, 1884
2009-10 – Sue Shields Watson, d’75
1941-42 – Hugo T. Wedell, ’15, l’20
2005-06 – David B. Wescoe, c’76
1971-72 – Odd Williams, b’49, l’52
1946-47 – Carl I. Winsor, l’22
1937-38 – Chester Woodward, p1896

 

 

Past Chairs (chronological order)

1882-83, 1883-84 – W.H. Carruth, 1880, g1883
1884-85, 1885-86 – Kate Stephens
1886-87 – W.C. Spangler, 1883, l1885
1887-88 – Charles F. Scott, 1881, g1888
1888-89 – C.W. Smith, 1876, g1881
1889-90 – Miles W. Sterling, 1883, g1883
1890-91 – Scott Hopkins, 1881
1891-92 – Henry V. Chase, 1880
1892-93 – J. Willis Gleed, 1879, g1882
1893-94 – E.C. Little, 1883
1894-95 – George B. Watson, 1884
1895-96 – E.G. Blair, 1887
1896-97 – Olin Templin, c1886, g1889
1897-98 – J.G. Smith, 1883
1898-99 – R.D. Brown, 1892
1899-1900 – Marshall A. Barber, c1891
1900-01 – W.Y. Morgan, 1885
1901-02 – Denton Dunn, 1887
1902-03 – W.Y. Morgan, 1885
1903-04 – Ernest Robinson, 1893
1904-05 – Frank MacLennan, 1875, g1887
1905-06 – Sheffield Ingalls, 1895
1906-07 – Justin Bowersock, 1891
1907-08 – James Owens, 1893, l1895
1908-09 – Fred S. Jackson, l1892
1909-10 – John A. Edwards, 1895
1910-11 – Theophilus Scheffer, 1895
1911-12 – Charles F. Scott, 1881, g1888
1912-13 – Edwin C. Meservey, 1882
1913-14 – John A. Prescott, 1888
1914-15 – C.S. Gleed, 1880
1915-16 – R.A. Rutledge, e1891
1916-17 – J.C. Ruppenthal, 1895, l1895
1917-18 – H.E. Riggs, 1886
1918-19 – J.M. Challis, 1894
1919-20 – R.C. Russell, ’01, l’02
1920-21, 1921-22 – Irving Hill, 1896
1922-23 – Paul Kimball, l’07
1923-24 – James S. Barrow, l’00
1924-25 – N.T. Veatch, e’09, g’24
1925-26 – Fred M. Harris, l1898
1926-27 – Charles F. Scott, 1881, g1888
1927-28 – E.B. Black, e’06, g’24
1928-29 – Sheffield Ingalls, 1895
1929-30 – Charles Ise, ’05, g’08, l’09
1930-31 – Thomas E. Wagstaff, l1897
1931-32 – L.N. Flint, 1897
1932-33 – Roland Boynton, ’14, l’16
1933-34 – Mabel McLaughlin Beck, ’04
1934-35 – T.J. Strickler, e’06
1935-36 – Justice Walter G. Thiele, l’10
1936-37 – Bruce Hurd, l’14
1937-38 – Chester Woodward, p1896
1938-39 – C.L. Burt, e’08
1939-40 – Paul S. Endacott, e’23
1940-41 – Oscar Stauffer, ’12
1941-42 – Hugo T. Wedell, ’15, l’20
1942-43 – Ray Pierson, l’23
1943-44 – Richard B. Stevens, l’25
1944-45 – Charles Holmes, e’15
1945-46 – Charles B. Shaeffer, ’16
1946-47 – Carl I. Winsor, l’22
1947-48 – J. Wayne McCoy, ’24
1948-49 – George E. Nettels Sr., e’21
1949-50 – Henry A. Bubb, ’28
1950-51 – Dolph C. Simons Sr., ’25
1951-52 – Maurice L. Breidenthal Sr., c’10
1952-53 – Ray R. Evans, b’47
1953-54 – Howard Engleman, b’41, l’48
1954-55 – Chester L. Mize Jr., ’39
1955-56 – Herbert A. Meyer, ’36
1956-57 – Clyde M. Reed Jr., ’37
1957-58 – Paul Adam, b’33
1958-59 – Claude E. Chalfant, l’27
1959-60 – Arthur H. Cromb, b’30
1960-61 – Dale W. Maxwell, l’37
1961-62 – Wendell S. Holmes, b’28
1962-63 – S. Stanley Learned, e’24, g’36
1963-64 – Eugene W. Morgan, b’37
1964-65 – Balfour Jeffrey, ’28
1965-66 – Clarence McGuire, ’29
1966-67 – Kenton R. Cravens, c’25
1967-68 – Roy A. Edwards Jr., b’42
1968-69 – William W. Keeler, ’32
1969-70 – Robert B. Riss, b’49
1970-71 – Howard M. Immel, c’38, l’38
1971-72 – Odd Williams, b’49, l’52
1972-73 – William R. Hagman Sr., c’32
1973-74 – Jordan L. Haines, c’49, l’57
1974-75 – Dwight D. Sutherland, ’45
1975-76 – Wm. C. Douce, e’41
1976-77 – Robert B. Docking, b’48
1977-78 – George E. Nettels Jr., e’50
1978-79 – William W. Martin, b’49
1979-80 – John A. O’Leary Jr., b’48
1980-81 – Frank J. Becker, e’58
1981-82 – Robert W. Wagstaff, c’30
1982-83 – Dolph C. Simons Jr., j’51
1983-84 – Donald C. Slawson, c’56
1984-85 – Robert S. Mueller, b’42
1985-86 – John T. Stewart III, b’58
1986-87 – Chester Vanatta, b’59, g’63
1987-88 – John C. Dicus, b’55
1988-89 – Deanell Reece Tacha, c’68
1989-90 – John F. Kane, e’56
1990-91 – John H. Robinson, e’49
1991-92 – Glee S. Smith, c’43, l’47
1992-93 – William M. Hougland, b’52
1993-94 – John H. Stauffer, j’49
1994-95 – Dorothy Wohlgemuth Lynch, d’59
1995-96 – Richard C. Cummings, c’54, m’57
1996-97 – Gil M. Reich, e’54
1997-98 – Cordell D Meeks Jr., c’64, l’67
1998-99 – Paul J. “Jim” Adam, e’56
1999-00 – Carol Swanson Ritchie, d’54
2000-01 – Reid Holbrook, c’64, l’66
2001-02 – Janet Martin McKinney, c’74
2002-03 – Robert L. Driscoll, c’61, l’64
2003-04 – Linda Duston Warren, c’66, m’70
2004-05 – Larry J. Borden, b’62, g’67
2005-06 – David B. Wescoe, c’76
2006-07 – Marvin R. Motley, c’77, l’80, g’81
2007-08 – Joe C. Morris, b’61
2008-09 – Tedde Tasheff, c’78
2009-10 – Sue Shields Watson, d’75
2010-11 – Jay Howard, b’79
2011-12 – Jeff Briley, d’74
2012-13 – Ray D. Evans, b’82, g’84
2013-14 – Jeff Kennedy, j’81
2014-15 – Camille Bribiesca Nyberg, c’96, g’98
2015-16 – Richard Putnam, c’77, l’80
2016-17 – Scott R. Seyfarth, b’83